231373-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Huvudsortiment
Referensnummer: 2023/1298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp och leverans av livsmedel avseende huvudsortiment, inklusive mejeri och frukt och grönt till Landskrona stad.
Föregående år var volymen ca 23 Mkr, UM uppskattar att omfattningen kommer öka något under den kommande avtalsperioden.
Maximal volym för ramavtalet är 130 Mkr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Fördelning avrundat:Huvudsortiment: 19, 4 MkrMejeri: 1,4 MkrFrukt och grönt: 1,2 Mkr
Maximal volym för ramavtalet är 130 Mkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Ramavtalet avser gälla under 4 år. Från det att ramavtalet har löpt i 1 år, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med 6 månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
AvgränsningSamtliga enheter i Landskrona stad kommer att beställa kolonial från detta avtal. Vissa enheter i staden kommer att beställa mejeriprodukter samt frukt och grönt från detta avtal. Detta är för att minska leveranser till UMs lokaler. Beställande enheter och antalet leveransadresser för detta avtal framgår av "Bilaga 7 - Beställande enheter och leveransadresser".
- Tillagningsenheter och mottagningskök kommer beställa mejeriprodukter från Landskrona stads livsmedelavtal av "mejeri". (upphandlas separat)- Tillagningsenheter kommer att beställa frukt och grönt från Landskrona stads livsmedelsavtal för "frukt och grönt". (upphandlas separat)- Landskrona stad också separata avtal för 1. färskt kött exklusive fågel och 2. färsk chark.
Landskrona stad har även ett befintligt avtal avseende köp och leverans av livsmedel i konsumentförpackningar med leverans till olika enheter inom staden, där avsikten är att tillhandahålla livsmedel i portionsförpackning till mindre enheter och sällanbeställare.