Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer, stapling, bråcknät, clips och engångsinstrument m.m.
Referensnummer: 16RK2076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg upphandlar kirurgiska engångsinstrument, suturer, bråcknät, clips, stapling m.m.
Förbrukning för 2016 ca 6,8 MSEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen