231462-2025 - Resultat
Sverige – Insamling av avfall – Insamling av kommunalt avfall och fastighetsnära förpackningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInsamling av kommunalt avfall och fastighetsnära förpackningar
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla insamling av kommunalt avfall och fastighetsnära förpackningar. Entreprenaden omfattar insamlingsområdet, fastland och öar med broförbindelser eller vägfärja i Ekerö kommun och följande tjänster: Hämtning och bortforsling av restavfall, matavfall, pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, glasförpackningar, returpapper med 4-fackssystem i kärl. Fraktioner kan komma att ändras under avtalstiden.Hämtning och bortforsling av restavfall, matavfall, pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, glasförpackningar, returpapper med 1-fackssystem i kärl. Fraktioner kan komma att ändras under avtalstiden.Hämtning och bortforsling av restavfall, matavfall, pappersförpackningar, plastförpackningar, metallförpackningar, glasförpackningar, returpapper från bottentömmande container och återvinningsstationer. Fraktioner kan komma att ändras under avtalstiden. Hämtning och bortforsling av grovavfall samt trädgårdsavfall i kärl.Inköp och distribution av tillbehör till insamlingssystemet till kund (ex matavfallspåsar, reservdelar och startkit).Inköp och distribution av kärl för avfallsfraktioner inom uppdragetLeverans av matavfallspåsar och tillbehör till utlämningsställe, flerbostadshus eller verksamheter.Reparation, service och utställ/hemtag av kärl som ägs av Beställaren.Tvätt av behållartyper som ingår i uppdraget Ekerö kommun avser teckna kontrakt med en entreprenör. Ekerö kommun ställer inte ut några volymgarantier. Angivna volymer i upphandlingsdokumenten baseras som huvudregel på historik för år 2023 (om inte annat anges). Bakgrund Från och med 2024 övergick ansvaret för att samla in förpackningsavfall till kommunerna. Ekerö kommun kommer att införa fyrfackskärl som nytt insamlingssystem för hämtning av mat- och restavfall, förpackningar och returpapper från småhus (inklusive fritidshus och mindre flerbostadshus med få lägenheter). Detta införande ingår ej denna entreprenad dock sker denna entreprenadsstart under utställningsfasen. I denna entreprenad ingår dock att den befintliga insamlingen hos flerbostadshus kompletteras med behållare för insamling av förpackningar och, där fastighetsägaren så önskar, även returpapper. Avtalstid Avtalstiden beräknas till 2026-10-01 – 2031-09-30, och med möjlighet för beställaren att förlänga upp till som längst 2034-09-30 Volym Under år 2023 omsatte avtalet 9 000 000 kr.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104206:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90511000 Sophämtning, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport