See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flexibilitet, uppkoppling och styrning av fjärrvärme o fjärrkyla FLEXUS
Beskrivning: Göteborg Energi upphandlar för Koncernens räkning att digitalisera och koppla upp fjärrvärme- o fjärrkylacentraler i nära dialog med våra kunder. Syftet är att skapa förutsättningar för att vid en bristsituation och kunna styra ned effektbehovet i energisystemen och då fördela värme eller kyla bland våra kunder på ett objektivt sätt. Projektet kommer även att möjliggöra för andra nyttor och har som mål att teckna avtal med en leverantör med totalansvar för hela leveransen.
Föregående meddelande: 226056-2023
Intern identifierare: 23-0038
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09323000 Fjärrvärme
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Flexibilitet, uppkoppling och styrning av fjärrvä.
Beskrivning: Styrning vid brist
Mängd: 1 ampere
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Flexibel uppkoppling och styrning av fjärrvärme o.
Beskrivning: Fjärrvärme styrnning
Huvudklassificering (cpv): 16000000 Jordbruksmaskiner