231494-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsingenjör Mekaniskt underhåll samt Strategiskt underhållsstöd
Referensnummer: 21/00561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud på Underhållsingenjör Mekaniskt Underhåll samt Strategiskt underhållsstöd enligt villkor i detta förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För underhållsingenjör gäller följande:
Uppdraget innebär att till stor del arbeta självständigt i VA SYDs enhet Underhållsteknik. Underhållsteknik är en stödfunktion till driften och arbete sker i tätt samarbete med både driftpersonal och underhållspersonal.
Uppdraget är inom ramen för mekaniskt underhåll och bedrivs i en förvaltande verksamhet. Erfarenhet från dessa både områden är därmed nödvändiga.
För Strategiskt underhållsstöd gäller följande:
Uppdraget innebär att stödja verksamheten i att utveckla och utforma nya arbetssätt inom underhåll i vilket ingår att ta fram arbetssätt, rutiner, beskrivningar mm
Uppdraget bedrivs i en förvaltande verksamhet. Erfarenhet från detta är därmed önskvärt.