231505-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Antiapnéskenor
Referensnummer: FTV 1711-0349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
AAS-skenor: Monoblock- och duoblock-skenor.
Den totala volymen som omfattas av denna upphandling uppgår till cirka 2,5 miljoner SEK per år. Volymen anges endast som information till Anbudsgivare, baserat på de senaste årens omsättning och utgör inte någon form av volymgaranti för framtida inköp.
Folktandvården avser teckna ramavtal med de leverantörer som uppfyller samtliga krav. Teoretiskt kan det bli ett eller flera ramavtal [och en eller flera leverantör/er] per position.
Skulle det bli flera leverantörer på en och samma position gäller rangordning av leverantörer efter offererade priser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen