231520-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Mark och Asfalt - Breddning av taxibansystem, Arlanda
Referensnummer: SDA 2021-00325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arlanda Airport är en flygplats med stora trafikflöden där det krävs ett kontinuerligt arbete på färdområdets ytor, uppställningsplatser och konstruktioner i allmänhet. Detta innebär ett ständigt behov av reinvesteringar för att upprätthålla flygsäkerhet, kapacitet och tillgänglighet på dessa ytor.
Swedavia söker Projektörer, för att ingå i ett team av fler projektörer, med ett helhetsansvar för projektering av existerande taxibansystem för att uppnå en breddning av kurvor och taxibanskorsningar.
Söker följande projekteringstjänster:
Obligatorisk omfattning:
1 x Senior Teknikområdesspecialist för Asfaltkonstruktion
Option:
1 x Senior Teknikområdesspecialist för Mark
2 x Projektörer för Mark
Projekteringstider:
Preliminära projekteringstider är mitten av september 2021 till Januari 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen