231534-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Produkter för parenteral nutrition
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nutritionsprodukter
Referensnummer: RS 2019-516
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar nutritionsprodukter dels för användning inom slutenvården, dels för distribution till användare i hemmet,
Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer. Leverans sker till Regions Gotlands varuförsörjning vilka administrerar och distribuerar successiva uttag.
Beskrivning
Region Gotland upphandlar nutritionsprodukter dels för användning inom slutenvården, dels för distribution till användare i hemmet, Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer. Leverans sker till Regions Gotlands varuförsörjning vilka administrerar och distribuerar successiva uttag.
För de produkter som tidigare distribuerats av apotek finns ingen historisk statistik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15880000 Speciella näringsprodukter, 33692000 Farmaceutiska lösningar, 33692210 Parenterala näringslösningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen