23157-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationell leasing av Datorer
Referensnummer: Dnr. 2017/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs kommun inbjuder härmed anbudsgivare till att lämna anbud gällande livscykeltjänsterna finansiering, administration och återtag av kommunens klienter enligt förfrågningsunderlag och bilagor.
Allmänt om upphandlingsföremålet.
Upphandlingen avser leverans av livscykeltjänsterna finansiering, administration och återtag för hanteringen av verksamhetens datorutrustning så som bärbara, stationära och skärmar som används inom kommunens respektive förvaltningar (ej elevplacerad utrustning).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213400 Centralenheter för persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans av livscykeltjänsterna finansiering, administration och återtag för hanteringen av verksamhetens klienter* som;
—Är ekonomiskt fördelaktiga. Ett centralt mål med den nya upphandlingen är att så långt som möjligt sänka kommunens livscykelkostnader samt bidra till ökad effektivitet/minskad administration och produktivitet för kommunens verksamheter och användare.
—Uppfyller krav på systemstöd, enkel administration och arbetsmetoder så att livscykelhanteringen fungerar i praktiken från inköp till avveckling.
—Uppfyller tekniska krav på integrationsmöjligheter så att data kan samlas in, uppdateras & hanteras effektivt i organisationen.
Uppfyller grundläggande krav på säkerhet, miljö, hållbarhet och kvalitet.
*) med klienter avses datorutrustning så som bärbara, stationära och skärmar som används inom kommunens respektive förvaltningar (ej elevplacerad utrustning).
Vid årsskiftet 2016/2017 fanns det totalt cirka 3 800 datorer varav cirka 36 % är stationära datorer. Datorerna har så här långt följt en livscykel som innebär att de byts ut var tredje till var fjärde år. Garantier har varit kopplade till utrustningen under hela livscykeln.
De volymer som specificeras i detta förfrågningsunderlag ska inte ses som en utfästelse utan som en fingervisning vilka volymer som kan vara aktuella. Volymen kan alltså både över och underskridas. Köparen garanterar inte att en viss volym kommer att avropas.
Köparen anskaffar utrustning från de leverantörer som köparen från var tid till annan har avtal med.
Upphandlingen gäller inte finansiering av annan utrustning som till exempel bilar, byggnader med mera.