Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Ventilationsarbeten
Referensnummer: UH-2022-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal ventilations- och luftbehandlingsarbeten för avrop vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Mjölby
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För Motala kommun och Sjöstaden är takvolymen 25 miljoner kr.
För Mjölby kommun, FAMI, Stallhöjden Fastighets AB, Gallerian i Mjölby AB är takvolymen 20 miljoner kr.
För Vadstena Fastighets AB, Vadstena Förvaltnings AB är takvolymen 8 miljoner kr.
Anbudsområde Motala
Del nr: 2
Anbudsområde Vadstena
Del nr: 3