231633-2025 - Resultat
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Förbruknings-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörbruknings-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet
BeskrivningUmeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling gällande Förbrukning-, skyddsmaterial och etanol för laborativ verksamhet vid universitetet. Upphandlingen består av fyra anbudsområden: Förbrukningsmaterial för laborativ verksamhet (volym ca 11mkr per år)Skyddsmaterial för laborativ verksamhet (volym ca 5mkr per år)Handskar (volym ca 3mkr per år)Etanol för laborativ verksamhet (volym ca 1mkr per år)Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, inom respektive anbudsområde. Avrop från ramavtalet sker genom särskild fördelningsnyckel.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelFÖRBRUKNING
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 24322220 Etanol, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSKYDDSMATERIAL
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelETANOL
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:4
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 24322220 Etanol
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelHANDSKAR
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95591:Lot:3