231720-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogstjänster inkl. virkes-/grotköp samt vissa parktjänster.
Referensnummer: BKT2016-665
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Följande delar ingår:
Skogstjänster:
A) Drivningstjänster och virkes-/grotköp.
B) Motormanuella huggningar och skotning med mindre maskiner.
C) Motormanuella huggningar och skotning med häst.
Parktjänster:
D) Trädfällningar i svåra lägen.
E) Arboristtjänster.
F) Stubbfräsning i parkmark.
Samtliga tjänster efter beställarens bedömning och avrop.
Upphandlingen avser ramavtal:
Sista dag för mottagande av anbud är: 29.8.2017 23:00.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211400 Trädfällning, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal