Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elledbussar och laddstationer för Umeå stad 2019
Referensnummer: 18024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144910 Elbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Kommunföretag AB avser att upphandla elledbussar för linjetrafiken i Umeå stad. Bussarna ska vara av modellen som laddas vid ändstationer därför ska bussleverantören även leverera laddstationer för snabbladdning av bussarna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av elledbussar med laddutrustning.