See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Servicearbeten och mindre entreprenader - Kyla- och värmepumpsanläggningar & Ammoniak
Beskrivning: Delområdet Kyla- och värmepumpsanläggningar omfattar kylmaskininstallationer för både komfort- och processkyla, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, såsom exempelvis ammoniak, Co2 och Propan. Alla sorters värmepumpar exempelvis bergvärme, luft/luft och luft/vatten, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, så som exempelvis R410a och R32. Delområdet Ammoniak omfattar större ammoniak-anläggningar för isverksamhet tex ishockeyrinkar, bandyplaner, skrinnaranläggningar samt utomhusis. Generellt är det Vätskekylaggregat med kylmedelkylare, ammoniak i maskinen och Ammoniakvatten i pisten. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller kvarvarande boende.
Intern identifierare: N050U25-12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 24413000 Ammoniak, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kyla och värmepumpsanläggningar
Beskrivning: Delområdet Kyla- och värmepumpsanläggningar omfattar kylmaskininstallationer för både komfort- och processkyla, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, såsom exempelvis ammoniak, Co2 och Propan. Alla sorters värmepumpar exempelvis bergvärme, luft/luft och luft/vatten, nyinstallation och byte, service, injusteringar, reparationer, felsökning m.m. Olika typer av köldmedium används i installationerna, så som exempelvis R410a och R32.
Intern identifierare: Kyla och värmepumpsanläggningar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ammoniak
Beskrivning: Delområdet Ammoniak omfattar större ammoniak-anläggningar för isverksamhet tex ishockeyrinkar, bandyplaner, skrinnaranläggningar samt utomhusis. Generellt är det Vätskekylaggregat med kylmedelkylare, ammoniak i maskinen och Ammoniakvatten i pisten. Arbeten utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet eller kvarvarande boende. Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalet är utan volymförpliktelser.
Intern identifierare: Ammoniak