Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell kommunikation.
Referensnummer: 17/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus AB inbjuder till att inkomma med ansökan om att lämna anbud i upphandling avseende finansiell kommunikation.
Uppdraget innefattar att tillsammans med Akademiska Hus ta fram årsredovisning och delårsrapporter med ett tydligt fokus på huvudmålgrupperna ägare och långivare. Årsredovisningen ska också innefatta en integrerad hållbarhetsredovisning enligt GRI G4. Huvuddelarna i årsredovisningen utgörs av företagspresentation och verksamhetsbeskrivning, bolagsstyrning, förvaltningsberättelse, räkenskaper och noter, GRI-index samt fastighetsförteckning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att tillsammans med Akademiska Hus ta fram årsredovisning och delårsrapporter med tydligt fokus på huvudmålgrupperna ägare och långivare. Årsredovisningen ska också innefatta en integrerad hållbarhetsredovisning enligt GRI G4. Huvuddelarna i årsredovisningen utgörs av företagspresentation och verksamhetsbeskrivning, bolagsstyrning, förvaltningsberättelse, räkenskaper och noter, GRI-index samt fastighetsförteckning.