2. Förfarande
Förfarande
Titel: Husarkitekt för Artillerigården AB522
Beskrivning: Det statliga byggnadsminnet Artillerigården på Östermalm omfattar Tyghuset, Västra och Östra flygeln, Rustvagnsskjulet, Västra respektive Östra Blockhuset samt tillhörande gårdsplan. Artillerigårdens byggnader utgjorde ursprungligen artilleriets tyghus, det vill säga militära magasin och verkstäder. Byggnaderna uppfördes i huvudsak 1763-1777 Mer historik och information om fastigheten, särskilt Armémuseum, finns på SFV:s hemsida: Armémuseum
Intern identifierare: 1138/26
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000