2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personal- och lönesystem
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett modernt, sammanhållet och integrerat personal- och lönesystem som stödjer hela personal- och lönelivscykeln. Lösningen ska bidra till effektivare administrativa processer, förbättrad datakvalitet samt stärka förutsättningarna för uppföljning, analys och verksamhetsstyrning. Systemet ska även bidra till att frigöra tid för mer värdeskapande arbete i organisationen. Leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla en proaktiv tjänst och löpande utveckla lösningen i takt med marknadens utveckling.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126806:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster