231896-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB för vuxna med missbruk (förhandsannons)
Referensnummer: SCN-2022-00650
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons som informerar om en upphandling som snart kommer att annonseras.
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende platser på hem för vård och boende (HVB) för personer från 21 år och uppåt, och i vissa fall från 18 år, med psykosocialt stöd, psykosocial behandling samt omvårdnad med behandlingsinslag.
Insatserna ska bidra till förbättringar av den enskildes livssituation, vara fokuserade på missbruksproblematiken samt vara inriktad på korta behandlingstider med en planering för fortsatt vård i öppna former i hemkommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen