231964-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Ultraljudsapparat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem för bl.a. urologkliniken
Referensnummer: IN-IN23-0035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Ultraljudssystemen ska vara lämpade för användning på bland annat urologmottagning. Systemen kommer att huvudsakligen användas inom urologi- och kirurgiverksamheter i Region Sörmland och i Region Västmanland.
Det totala värdet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuell/a option/-er beräknas uppgå till ca 50 000 000 SEK.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolymen i ramavtalet är 12 stycken ultraljudssystem.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Upphandlingen omfattar:- Ramavtal på ultraljudssystem inkl. Installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick pårespektive.- Klinisk och teknisk dokumentation- Utbildning av klinisk och teknisk personal- Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Volymuppgifter
Takvolym/takvärde