232008-2017 - ResultatSverige-Ludvika: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elarbeten, Säter.
Referensnummer: GNU 2017/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla ramavtal för att tillgodose sina behov av Elarbeten.
Entreprenadarbetena innefattar bl.a. felsökning och service samt sedvanliga elinstallationsarbeten såsom montering av kanalisation, kabeldragning, inkopplingar, mätningar etc.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör för avrop upp till 100 000 SEK och ytterligare två (2) entreprenörer för avrop över detta belopp enligt AFD.43. Totalt tre leverantörer kommer avtal tecknas med.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen