232085-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HÖGANÄS: Servrar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter, Server och lagring
Referensnummer: 18/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar hårdvara, programvara med tillhörande konsulttjänster för Server och lagring.
Typiska produktområden som omfattas är: Servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor, avbrottsfri kraft, rack, kablage samt andra till Server och lagring tillhörande produkter.
De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är installation, konfiguration, migrering, projektledning, systemadministration, systemutveckling, test samt utbildning. kan avropas i form av resurstjänst eller uppdragstjänst.
Upphandlingen omfattar också en webbshop från vilken kund enkelt kan köpa en begränsad mängd hårdvara, programvara, support, uppdateringar och uppgraderingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 48710000 Programvara för säkerhetskopiering eller återställning, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 72212782 Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72317000 Datalagring, 72910000 Säkerhetskopiering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling genomförs med ett öppet upphandlingsförfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är installation, konfiguration, migrering, projektledning, systemadministration, systemutveckling, test samt utbildning. Se bilaga "Kravkatalog" för en utförligare beskrivning av dessa konsulttjänster. Konsulttjänster kan avropas i form av resurstjänst eller uppdragstjänst.
Upphandlingen omfattar också en webbshop från vilken kund enkelt kan köpa en begränsad mängd hårdvara, programvara, support, uppdateringar och uppgraderingar. Se bilaga "Kravkatalog" för en utförligare beskrivning av webbshop.