232104-2017 - ÄndringSverige-Växjö: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlings- och översättningstjänster.
Referensnummer: KS 2017-00208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tolkförmedling som ska tillhandahålla kontakt- och telefontolkar för Växjö kommuns behov, samt översättningstjänster vad gäller textmaterial. Även Vöfab ingår i upphandlingen. För tolkförmedlingstjänsterna ingår även Växjöbostäder.
För tolkförmedlingstjänsten kommer 3 leverantörer antas i rangordning, för översättningstjänsten kommer endast en leverantör antas.