232131-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal för mindre anläggningsentreprenader inom mark och VA
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för mindre anläggningsentreprenader inom mark och VA
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för avrop av mindre entreprenadarbeten så som: • Ny- och ombyggnader av va-ledningar, gator, GC-vägar, gatubelysning, busshållplatser, grönytor och parker. • Spill, dricksvatten och dagvattenledningar • Finplaneringsarbete såsom platt-/ sten-/ kantstensättning. • Grönytearbeten såsom planteringsarbeten och anläggning av gräsmattor. • Diverse markarbeten i offentlig miljö såsom montering av lekredskap, parkbänk, papperskorgar, staket och vägräcken • I projekten kan även förekomma schakt och läggning av el, tele, opto och fjärrvärme. • Omfattningen kan även vara andra liknande uppdrag enligt ovan. Avtalet är inget exklusivavtal.
Intern identifierareKS2024/1414
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112400 Grävning, 45112500 Schaktning, 45112600 Igensättning, 45113000 Tomtarbeten, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45233123 Anläggningsarbeten för landsvägar, 45233290 Montering av vägmärken, 45233291 Montering av pollare, 45233293 Montering av vägutrustning, 45233294 Installation av trafiksignaler, 45233310 Grundläggning av allmänna vägar, 45233320 Grundläggning av vägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45236114 Markanläggning för löparbanor, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236230 Markanläggning för trädgårdar, 45236250 Markanläggning för parker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för mindre anläggningsentreprenader inom mark och VA