Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - CBCT och navgationssystem för Ortopedi
Referensnummer: RS 2023-01098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33160000 Operationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
I enl. med LOU 10:5 informerar Västra Götalandsregionen (VGR) med denna annons om sin avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU 6:14, 1 st, 2 p och efter frivillig avtalsspärr tilldela Brainlab Sales GmbH kontrakt avseende två (2) st. uppsättningar Loop-X mobil bildgivande robot och Curve navigationssystem samt tillhörande varor och tjänster för primärt ryggkirurgi men även annan ortopedisk kirurgi. Som motiv ligger berörda verksamheters behov av kapacitetshöjande funktioner, såsom automatisk collimering, variabel 3D-volym samt möjlighet till ytmatchning från lagrade CT, vilka sammantaget ger kortare op-tid, högre kvalitet, lägre stråldos samt större säkerhet för patient och personal. Likaså medför ansvaret att bereda kyfotiska och obesitaspatienter likvärdig vård att stort gantry krävs. Genomförd marknadsundersökning har visat att endast ovanst. leverantör för tillfället kan tillgodose dessa och övriga behov i en sammanhållen lösning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33162000 Apparatur och instrument för operationssalar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två (2) st. uppsättningar Loop-X mobil bildgivande robot och Curve navigationssystem samt tillhörande varor och tjänster för primärt ryggkirurgi men även annan ortopedisk kirurgi.