232217-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal löpande byggentreprenadtjänster
Referensnummer: 17/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser: Ramavtal löpande byggentreprenadtjänster.
Objektet omfattar: AB Stora Tunabyggen och övriga avropande bolag enligt AFA.12.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) entreprenörer.
Beställaren har under tidigare år avropat liknande tjänster som efterfrågas i denna upphandling för ca 16 000 000 SEK per år exkl. moms.
Detta belopp kan förändras från år till år. Vidare garanteras inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen