232278-2025 - Resultat
Sverige – Miljötjänster – Upphandling av ramavtal gällande konsultstöd för övervakning av våtmarker
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ramavtal gällande konsultstöd för övervakning av våtmarker
BeskrivningNaturvårdsverket upphandlar ett ramavtal gällande konsultstöd för övervakning av våtmarker. Naturvårdsverket avser att teckna ramavtal med en leverantör.
Intern identifierareNV-03764-24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGENERELL DEL
BeskrivningUppdraget innebär att genomföra programverksamhet inom Naturvårdsverkets nationella miljöövervakning, programområde Våtmark, enligt framtagna styrdokument för miljöövervakningens kvalitetssystem. Fjärranalys med hjälp av satellit- och flygbilder utgör en stomme i nuvarande programverksamhet vilket innebär att det ställs höga krav på uppdragstagares erfarenhet och kunskap om sådana metoder och deras tillämpning. Övervakning av våtmarker inom delprogrammet Satellitbaserad övervakning genomförs som ett rullande omdrev över landet från norr till söder för att upptäcka markanvändningsbetingade vegetationsförändringar i öppna myrar. Det första omdrevet avslutades 2017. Det andra omdrevets förändringsanalys påbörjades 2023 och genomförs 2023-2029 (preliminärt). Verksamheten inom delprogrammet Klimatrelaterad övervakning av Sveriges palsmyrar genomförs så gott som helt i Norrbottens län och i samarbete med Länsstyrelsen som har god kunskap om landets palsmyrar. Den nationella övervakningen av palsmyrar är utformad för att även svara mot informationsbehovet för uppföljning av den av EU prioriterade naturtypen palsmyr som ingår i Art- och habitatdirektivets (direktiv 92/43/EEG) Annex 1. Fjärranalysbaserad övervakning används för att dokumentera utvecklingen av area och volym för palsarna i alla Sveriges palsmyrar. Med tanke på upphandlingsföremålets art och karaktär bedömer Naturvårdsverket det som nödvändigt att en (1) leverantör har huvudansvaret för uppdragets fullgörande.
Intern identifierareNV-03764-25
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelALTERNATIV 1: KRAV PÅ LEVERANTÖR
BeskrivningAnbudsgivaren ska välja att besvara endast ETT av dessa två alternativa kapitel. Rekommenderat val är ALTERNATIV 1: Väljer ni att besvara kapitel "3. KRAV PÅ LEVERANTÖR" ska efterfrågade dokument, intyg och bevis bifogas till anbudet. ALTERNATIV 2: Väljer ni att besvara kapitel "4. EUROPEAN SINGLE PROCUREMENT DOCUMENT (ESPD)" fungerar den som en egenförsäkran för att anbudsgivaren uppfyller ställda krav på leverantör. Anbudsgivaren ska vara beredd att på uppmaning av Naturvårdsverket inom angiven tid kunna lämna in bevis som visar att ställda krav uppfylls. Detta sker oftast i kvalificeringen av anbudet, innan utvärdering av anbud påbörjas. (För mer information om innebörden av dessa val, se avsnitt 3.2.1).
Intern identifierareNV-03764-26
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKRAVSPECIFIKATION
BeskrivningKrav på tjänsten samt utvärdering och pris