232330-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter
Referensnummer: 21/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren avser upphandla ett ramavtal på datacenter, nätverk och tillhörande tjänster. Innovationstakten inom IT är hög och vår målsättning är att få till ett avtal där vi även kan handla framtida hårdvara, mjukvara och tjänster som används till datacenter och nätverk.
Avtalet ska innehålla fasta procentpåslag för de olika kategorierna, lagring, servrar, nätverk och serverrumsutrustning (kyla, UPS och reservkraft). Påslaget ska täcka leverantörens vinst, kostnaderna för eventuella distributörer och underleverantörer samt leveranskostnader.
Beställaren beräknar att inköpsvärdet under avtalstiden är 12 000 000 kr, vilket kan ses som ramavtalets takvolym.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör. Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32420000 Nätutrustning, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 72317000 Datalagring, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen