2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ledningsflytt Ensta-Måby
Beskrivning: Trafikverkets matarledning JL7 S5 står i den planerade ledningsgatan för Svenska kraftnäts nya 400 kV-ledning. Ledningen flyttas längs en sträcka om cirka 4,6 kilometer.
Intern identifierare: KOM-418448
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ledningsflytt Ensta-Måby