232358-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vatten- och avloppsrelaterad modellering VA
Referensnummer: KS2019/0719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för konsulttjänster som ska utföra utredningar, analyser, hydrauliska beräkningar, rapporter m.m. avseende vatten- och avloppsrelaterad modellering. Dessa ska sedan kunna användas som beslutsunderlag vid val av åtgärder på befintliga och framtida delar av den kommunala VA-anläggningen, som underlag vid tvister i samband med källaröversvämningar och som underlag för skyfalls­ och klimatanpassningsplaner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71356100 Tekniska kontroller, 72242000 Konstruktionsmodellering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen