See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinenshjälpmedel, engångsskydd för vuxna
Beskrivning: Produkter/hjälpmedel vid urin- och tarminkontinens. Upphandlingen är en samupphandling avseende Region Värmlands och Värmlands läns 16 kommuners behov av produkter/hjälpmedel för patienter inom såväl enskilt ordinärt boende som till patienter inom särskilt grupp boende. Regionens behov inom slutenvård regleras genom annat varuförsörjningsavtal.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Kap 11 LOU, 10 § Om på grund av tidsbrist inte är möjligt att tillämpa de tidsfrister som anges i detta kapitel, får vid öppet förfarande tidsfristen för att komma in med anbud bestämmas till minst 15 dagar från den dag då annonsen om upphandling skickades för publicering. Med hänvisning till beslut för avbrytande av grupp 3, engångsskydd vuxen i upphandling inkontinenshjälpmedel HMN/240003. Upphandlingen avser engångsskydd för vuxna. Ändringar/förtydligande som gjorts från föregående underlag är att regionen har i bilaga sortiment absorberande särskilt från en kolumn till två, I och J. I kolumn J har regionen specificerat vad som ska anges för vissa artikelgrupper/positioner. I övrigt är underlaget oförändrat sen föregående upphandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33771200 Pappersblöjor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 3.1.1 Praktisk absorption under 33 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141621 Inkontinensset
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 3.1.2 Praktisk absorption 34-67 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3.1.3 Praktisk absorption 34-67 ml extra lång, minst 27 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 3.1.4 Praktisk absorption 68-99 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 3.1.5 Praktisk absorption 68-99 ml extra lång, minst 27 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 3.1.6 Praktisk absorption 100-149 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 3.1.7 Praktisk absorption 100-149 ml extra lång, minst 33 cm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 3.1.8 Praktisk absorption 150-199 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 3.1.9 Praktisk absorption 200-266 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 3.1.10 Praktisk absorption 267-333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 3.1.11 Praktisk absorption 334-466 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 3.2.1 Praktisk absorption under 333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 3.2.2 Praktisk absorption 334-446 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 3.3.1 Praktisk absorption 334-466 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 3.3.2 Praktisk absorption 467-599 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 3.3.3 Praktisk absorption 600-767 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 3.3.4 Praktisk absorption 767-966 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 3.3.5 Praktisk absorption 967-1100 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 3.4 Allt- i-ett skydd med bältesfixering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 3.5.1 <699 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 3.5.2 700-980 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 3.5.3 981-1250 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 3.6 Absorberande byxskydd, unisex
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 3.7 Inkontinensskydd byxa tunn/diskreet, unisex, upp till 333 ml
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 3.8.1 Absorberande skydd för avföringsinkontinens med koltillsats med/utan vingar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 3.8.2 Absorberande skydd för urin/avföringsinkontinens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97868:Lot:26