232406-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Verkstadsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laserskärmaskin
Referensnummer: FM2021-7606
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43800000 Verkstadsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver verksamhet inom ett antal olika arbetsområden där Markverkstaden i Skövde har ett behov av att anskaffa en laserskärmaskin.
Upphandlingen omfattar en laserskärmaskin för bearbetning av planplåt inklusive installation och kalibrering samt utbildning för den personal som kommer att arbeta vid laserskärmaskinen.
Lasermaskinen ska arbeta med s.k. fiberlaserteknik. Antagen leverantör av laserskärmaskin ska kunna tillhandahålla reservdelar och underhållande service för den upphandlade laserskärmaskinen även efter avtalets upphörande. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen