232412-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Byggnation av domstolsbyggnad
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Eskilstuna tingsrätt
Referensnummer: 2020/442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216112 Byggnation av domstolsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av om- och tillbyggnad av Eskilstuna tingsrätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 110 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen