232541-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Spänningstransformatorer – Ström- och spänningstrafos
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ström- och spänningstrafos
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av mättransformatorer för ström- och spänning i låg- och mellanspänningsnät för debitering av överförd el. Strömtransformatorerna ska vara klassade 0,2S, spänningstransformatorer ska vara försedda med två lindningar med klass 0,2 samt en extra lindning för öppet delta kretsen. Mättransformatorers utformning, tillverkning och test ska i tillämpliga delar följa SS-EN 61869.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31172000 Spänningstransformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97288:Lot:1