232611-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Lekplatsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lekplatsutrustning
Referensnummer: TN 2018-00118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37535200 Lekplatsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal på köp av lekplatsutrustning till lekplatser såsom gungställningar, klätterställningar och rutschkanor m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37535210 Gungor (lekplatser), 37535240 Rutschkanor, 43325000 Park- och lekplatsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information.
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till susann.svensson@vaxjo.se. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Teknisk förmåga och kapacitet.
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande myndighets behov under de förutsättningar som framgår av detta upphandlingsdokument. I beskrivningen ska också företagets organisation och personalstyrka inkl. utbildnings- och kompetensprofil framgå.
Om en förmåga/resurs/kompetens utifrån vad som utlovats i ert anbud ej finns och vidmakthålls under avtalsperioden kan detta komma att betraktas som ett väsentligt avtalsbrott.