232659-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2019
Referensnummer: C2019/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar tryckeritjänster för vissa beställningar där Universitetstryckeriet inte har möjlighet ur ett kapacitet-, tids- eller kostnadsperspektiv att själv utföra produktionen och behöver därför använda externa tjänster. Uppdrag som läggs ut externt gäller främst offsettryck som foldrar, broschyrer, flyers, böcker med mera.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen