Typ av upphandlande myndighet Offentligrättsligt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad - Nybyggnation Ny Idrottshall, Maserhallen
Referensnummer: 23/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering och nybyggnation av en ny fristående idrottshall på ca 8 000 m2 i tre (3) plan (”Projektet”). Ett exempel på hur en framtida idrottshall skulle kunna se ut ser ni i bifogat konceptförslag, handling 7.03 Arbetsmaterial – Konceptförslag Maserhallen Ny idrottshall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212225 Byggnation av sporthall, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen