232710-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Speciella näringsprodukter – Speciallivsmedel för barn under 16 år
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpeciallivsmedel för barn under 16 år
BeskrivningUpphandlingen avser avtal på speciallivsmedel till barn under 16 år för leverans till Region Norrbotten enligt upphandlingsdokumenten med tillhörande bilagor. Upphandlingen omfattas av följande delar: • Kostnadsfritt, webbaserat förskrivarstöd. • Lagerhållning av avtalat sortiment samt direktleverans till patient i ordinärt boende/utlämningsställe. • Möjlighet till leverans till Region Norrbottens huvudlager i Boden, Länsservice för vidare intern distribution till regionens sjukvårdsinrättningar. För utförligare beskrivning, se upphandlingsunderlag.
Intern identifierare25/411
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15880000 Speciella näringsprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 15882000 Dietprodukter, 33692300 Enteral nutrition
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000