232723-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kateterburen Intervention PCI
Referensnummer: VF2020-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av engångsprodukter för koronar angiografi och PCI, såsom stentar, ballonger, katetrar, ledare, introducers och manometrar.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50. Läkemedelsstentar, DES
51. Läkemedelsballonger, DEB
52. Semi-Compliantballonger, RX
53. Non-Compliantballonger, RX
54. Guidekatetrar
55. Diagnostiska katetrar
56. PCI-ledare
57. Introducer set, Radialis
58. Manometrar
59. Kateterförlängare
60. Y-konnektor
61. Utrustning för tryckmätning
62. IVUS-katetrar
63. OCT-katetrar
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 40 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalets beräknade startdatum: .11.12021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 31.10.2023
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner upp till 12 månader.
Avtalstiden är således maximalt 48 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-0005 Kateterburen Intervention PCI
50. Läkemedelsstentar, DES 51. Läkemedelsballonger, DEB 52. Semi-Compliantballonger, RX53. Non-Compliantballonger, RX 54. Guidekatetrar55. Diagnostiska katetrar 56. PCI-ledare 57. Introducer set, Radialis 58. Manometrar 59. Kateterförlängare60. Y-konnektor61. Utrustning för tryckmätning 62. IVUS-katetrar63. OCT-katetrar
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.11.2021. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.