232729-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bud dagligvaror/Livsmedel konsument
Referensnummer: 200/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Packning och leverans av dagligvaror till personer som beviljats bistånd samt leverans av konsumentförpackade livsmedel till mindre enheter inom Göteborgs Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15250000 Fisk och skaldjur, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15614000 Behandlat ris, 15700000 Djurfoder, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894600 Smörgåspålägg, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d, 15990000 Tobak, tobaksvaror och tillbehör, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 33600000 Läkemedel, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen