232768-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Tandläkarstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Unitar med integrerad behandlingsstol till Folktandvården
Referensnummer: RJL 2020/2601
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192410 Tandläkarstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Unit med integrerad behandlingsstol till Folktandvårdens behandlingsrum.
Upphandlingens innehåll
Region Jönköpings län avser upphandla Unitar med integrerad behandlingsstol till Folktandvården.
Upphandlingsdokumenten består av volym Värde
Region Jönköpings län uppskattar behovet till totalt 172 st. unitar till ett uppskattat värde av 50 000 000 SEK.
Folktandvårdens utbytesplan för den kommande fyraårsperiod ser ut som nedan:
2021: 48 st. unitar
2022: 50 st. unitar
2023: 37 st. unitar
2024: 37 st. unitar
Till detta tillkommer tillbehör och produktbundet förbrukningsmaterial.
Utbytesplanen är preliminär och leverantör garanteras inga volymer. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord, 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumenten består av
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Särskilda avtalsvillkor
Allmänna avtalsvillkor
Beräkningsbilaga
Bilaga Uppförandekod för leverantörer
Bilaga Rutin vid byggpåverkande utrustningsupphandlingar
Bilaga ISO 9680:2014
Bilaga Hygienrutiner för Folktandvården
Bilaga Beskrivningsdokument IT
Bilaga Utvärderingsprotokoll
Särskilda och allmänna avtalsvillkor, tillsammans med delar av övriga upphandlingsdokument, kommer att utgöra ramavtalet.
Volym & Värde