2. Förfarande
Förfarande
Titel: Aircraft De-icing Fluids (ADF)
Beskrivning: Swedavia is conducting a procurement for a framework agreement regarding the supply and delivery of Aircraft De-icing Fluid (ADF) to the following Swedavia airports: Kiruna Airport (KRN)Luleå Airport (LLA)Umeå Airport (UME)Åre/Östersund Airport (OSD)Visby Airport (VBY)Ronneby Airport (RNB)Malmö Airport (MMX)Bromma Stockholm Airport (BMA) The framework agreement includes the following ADF products: Type I, SAE AMS 1424 (latest version)Type II and IV, SAE AMS 1428 (latest version) The agreement is expected to start on 1 June 2026.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113708:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24950000 Kemiska preparat, 24951310 Avisningsmedel