232926-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-anläggningar i samverkan
Referensnummer: 2018TEN/0706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar tre möjliga huvuddelar som beskrivs nedan. Beräknad årlig avropsvolym för detta avtal är 100 000 000 SEK. Maximalt avtalsvärde är 1 000 000 000 SEK.
1. Vattentorn
Ett nytt vattentorn kommer att anläggas mellan Hemmesta och Hagaberg.
2. Överföringsledningar och gc-väg
Sträckorna nedan är exempel på kommande projekt. Det finns även andra sträckor på Värmdö där det planeras för gc-väg med överföringsledningar.
• GC-väg på sträckan Lagnövägen/Skeviksvägen fram till Norra Lagnö, med överföringsledningar
• Sjöförlagda tryckspillvattenledningar från Östra Älvsala till Strömma
• Sjöförlagd vattenledning mellan Nacka och Värmdö Kommun
3. PFO Prioriterade FörändringsOmråden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Områdena nedan är exempel på möjliga kommande PFO-områden. Dessa områden är tänkta att ingå men kan komma att bytas ut mot likvärdiga områden, om tidplanen förskjuts på grund av till exempel försenad detaljplan.
• Norra Lagnö
• Östra Älvsala B1
• Norra Älvsala 1 och 2, B3 resp. B5
• Västra Älvsala B4
• Björkvik B6
• Fagerdala B7
• Bullandö B8