232984-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaker, frukt och potatis oberedda
Referensnummer: IN-IN22-0124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på Grönsaker, frukt och potatis oberedda i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222330 Stenfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans ska gå till sjukhusen i Sörmland på orterna Eskilstuna, Nyköping och Katrineholm. Leveranser ska även gå till Sörmlands Naturbruk, Öknaskolan, Tystberga Sörmlands Naturbruk, Nynäs slott, Tystberga, Sörmlands länsmuseum, Nyköping, Åsa Folkhögskola, Sköldinge, Dammsdals, Vingåker och Eskilstuna Folkhögskola, Eskilstuna.
Leverans ska gå till Västmanlands sjukhus, Västerås, Västmanlands sjukhus, Köping, Bergslagssjukhuset, Fagersta samt till Karlsgatan, Västerås.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade produkter under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 25 000 000 SEK.
Uppgifterna baseras på statistik angiven i bilaga 2 Pris- och produktspecifikation för perioden 2022-01-01--2022-12-31.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 35 000 000 SEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.