232990-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation GIH-badet.
Referensnummer: 17/66
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser en generalentreprenad i samverkan för ombyggnad och renovering av GIH badet inom fastigheten 89:7 med ny planlösning med tillgänglighetsanpassningar, nya yt- och tätskikt samt utbyte av samtliga tekniska installationer. BTA: ca 3 300 m².
Förutsättningarna för entreprenaden framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen