233027-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Metanol
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Metanol till Bromma reningsverk
Referensnummer: 18MB1407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24322210 Metanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Stockholm Vatten och Avfalls behov av Metanol och/eller Etanol till Bromma reningsverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24322220 Etanol, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Särskilda kontraktsvillkor se kapitel 7:11 Krav på transport.