2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1327 Beställningscentral Riksfärdtjänst för Södertälje kommun
Beskrivning: Upphandlingen omfattar bokning av riksfärdtjänstresor inom och mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt Lag (1997:735) om riksfärdtjänst. Kommunen utfärdar tillstånd för den enskilde resenären om riksfärdtjänst. Tillståndet reglerar bland annat färdsätt och om resenären är berättigad till ledsagare.
Intern identifierare: 24/131
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000