233144-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsmateriel
Referensnummer: 2022/KSUH 0073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertörnskommunerna Tyresö, Botkyrka, Haninge, Nynäshamn och Huddinge genomför en samordnad upphandling av idrottsmateriel åt skolidrotten och annan kommunal idrottsverksamhet. Ramavtalen omfattar löpande inköp av idrottsmateriel för utomhus- och inomhusaktivitet, inredning och utrustning för idrottshallar och idrottsplatser, gymutrustning och träningsmaskiner samt friluftsutrustning. Ramavtalet omfattar också inköp av reservdelar samt service, reparation, montering och installation av sådana produkter som ingår i avtalet.
Syftet med upphandlingen är att ingå ramavtal med upp till två leverantörer som med hög leveranssäkerhet och till konkurrenskraftiga priser tillhandahåller ett brett sortiment av ändamålsenlig idrottsmateriel som täcker de deltagande kommunernas hela behov för de kommande fyra åren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37411200 Utrustning för skridskoåkning och ishockey, 37420000 Gymnastikutrustning, 37425000 Trampoliner/studsmattor, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37451700 Fotbollar, 37452100 Badmintonutrustning, 37452110 Badmintonbollar eller fjäderbollar, 37452120 Badmintonracketar, 37452200 Basketbollar, 37452210 Kompletta basketbolluppsättningar, 37461500 Bordtennisbord, 37461510 Bordtennisbollar, 37461520 Bordtennisracketar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kort om upphandlingen
Typ av avtal: Ramavtal med upp till två leverantörer. Deltagande kommuner ingår egna ramavtal med vinnande anbudsgivare.
Avropsmodell: Avrop med särskild fördelningsnyckel eller genom förnyad konkurrensutsättning.
Inköpsvärde: De senaste 4 åren uppgår den totala inköpssumman för deltagande kommuner till ca 19 miljoner kronor ex moms. Inga särskilda förändringar väntas de kommande åren. Inga inköpsvolymer garanteras.
Beräknad avtalstid: 2023-06-09 till och med 2027-06-09
Utvärderingsmodell: Lägst pris
Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande
Samordnad upphandling
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling där Södertörnskommunerna nedan ingår. Upphandlingen samordnas och genomförs av Tyresö kommun.
Botkyrka kommun147 85 TUMBAOrganisationsnummer: 212000-2882www.botkyrka.se
Botkyrka kommun är Stockholmsområdets femte största kommun med 95 000 invånare. Omtalade kultur- och upplevelsesatsningar, expansivt näringsliv och en av Sveriges yngsta och mest internationella befolkning gör Botkyrka till en händelserik kommun med stora möjligheter.
Haninge kommun
Nynäshamns kommun
Huddinge kommun141 85 HuddingeOrganisationsnummer: 212000-0068www.huddinge.se
Huddinge kommun har drygt 110 000 invånare och är länets nästa största kommun. Huddinge präglas av stark utveckling och erbjuder närhet till storstadens puls och vidsträckta naturområdens lugn. Visionen är att bli en av de tre mest populära kommunerna i Stockholms län att bo, besöka och verka i. Kommunen är den näst största arbetsgivaren i Huddinge med cirka 6 500 anställda och består av sex förvaltningar:
Barn- och utbildningsförvaltningen (BUF)
Gymnasie- och arbetsmarknadsförvaltningen (GAF)
Kommunstyrelsens förvaltning (KSF)
Kultur- och fritidsförvaltningen (KUF)
Miljö- och bygglovsförvaltningen (MBF)
Socialförvaltningen (SOF)
Tyresö kommun135 81 TyresöOrganisationsnummer: 212000-0092www.tyreso.se
Tyresö kommun är en dynamisk storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i - 20 minuter från Stockholm city.
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 47 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030.