2. Förfarande
Förfarande
Titel: Om-och tillbyggnad Diseröds skola
Beskrivning: Projektet är indelat i tre faser. Arbeten under Fas 1, om-och tillbyggnad hus D samt rivning av hus C, samt installation av nytt bergvärmesystem för hus D. Nytt ventilationssystem. Tillbyggnad av nytt klassrum samt kapprum. Markarbeten inom arbetsområde enligt underlag APD plan Fas 1 färdigställs under fasen, se handling 7.2 Fasindelning. Arbeten under Fas 2, om-och tillbyggnad hus A och B. Tillgänglighets anpassas genom att bygga till för ny hiss. Tillbyggnad av nytt klassrum, ventilationsrum och kapprum. Nytt ventilationssystem. Markarbeten inom arbetsområde enligt underlag APD plan Fas 2 färdigställs under fasen se handling 7.2 Fasindelning. Verksamhet kommer att pågå i delar av hus A under hela entreprenadtiden. Arbeten under Fas 3, anläggning av hämta-lämna zon. Avetablering av arbetsbodar. Där bodetablering har varit placerad, anläggs multiplan för lek och bollsport. Modulskola hus E avetableras av sidoentreprenör. När modulskolan är avetablerad anläggs marken med fotbollsplan och sandlåda m.m. Se handling 7.2 Fasindelning. Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.32.
Intern identifierare: KS2024/1892
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45421000 Snickeriarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45313100 Hissinstallationer, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45421146 Montering av undertak
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Om-och tillbyggnad Diseröds skola