233186-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Ambulanser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon 3,5 ton.
Referensnummer: 1702269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av ambulansfordon upp till 3,5 ton med tillhörande service för Region Skåne. Ambulansfordonen kommer delvis att finansieras genom finansiell leasing. På grund av politiska beslut och omorganisation av Region Skånes ambulanssjukvård, är det ett krav att fem (5) ambulanser kan levereras nyckelfärdiga till angiven adress senast 15.12.2017. Ytterligare fem (5) ambulanser ska levereras senast 9.1.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen