Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2022-1008 Korttidsvikarier till skola och förskola - Katrineholms kommun, Södertälje kommun och Salems kommun
Referensnummer: TI 2022-1008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en leverantör som vid behov hyr ut korttidsvikarier till förskolan och skolan. De ska ersätta pedagogisk personal och elevassistenter. Vikarierna ska helst vara utbildade förskollärare, fritidspedagoger och lärare, eller studenter under utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80000000 Undervisning och utbildning, 85312110 Barnomsorg inom förskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen